Желателно е стайната температура през деня да бъде между 20°С - 23°С, а по време на сън: 19°С - 21°С. В тези граници се поддържа правилната вътрешна температура на въздуха, при която бебето ще се чувства комфортно вкъщи
Бебетата и новите родители се нуждаят от чист въздух. Освен ако не е много студено (температура на въздуха под -4°С), престоят на открито помага на новородените да се адаптират към сезоните и условията на времето, към смяната на деня и нощта, и често успокоява тяхната нервност. При новите майки и татковци, основно притеснение остава как да обличат бебето си за разходки, както и у дома, особено ако жилището има проблеми с отоплението от различно естество.
Предлагаме някои препоръки как да поддържате у дома комфорта на бебето през студените месеци.
Преди всичко, специалистите съветват да се поддържа правилна стайна температура. Може да се притеснявате, и е съвсем нормално, че на бебето му е твърде студено, но твърде много топлина на закрито също може да бъде проблем. Вътрешното отопление има ниска влажност и именно тази липса на влага във въздуха може да изсуши деликатната кожа на бебенцето. За да избегнете това, е желателно да поддържате температура у дома между 20°С - 23°С. Практическото правило за допълнителен слой дрехи се прилага и на закрито - ако се чувствате комфортно, облечени с два слоя дрехи, то значи бебето се нуждае от три слоя дрехи. Начин да проверите дали му е прекалено горещо или студено е да сложите ръка на коремчето или гръбчето, които трябва да са топли, но не и изпотени. Когато детето спи, температурата в стаята трябва да е малко по-ниска - между 19°С - 21°С, което не само ще бъде от полза за кожата, но и за неговия крехък организъм. Хубаво е да използвате спален чувал, за да може бебето да се затопли достатъчно. Изпотяването, влажната коса, зачервените бузки и учестеното дишане са признаци на прегряване, така че ако ги наблюдавате, е редно да свалите слой от дрехите. Няма нужда от излишни притеснения и проверки на всеки пет минути: ако спи спокойно, ако креватчето му е без разхвърляни постелки и температурата е настроена в подходящия диапазон, вероятно всичко е наред.
Изсушаването на кожата е друго състояние, което да следите внимателно. Ниските температури, липсата на влажност и рециркулацията на въздуха могат да допринесат за суха, сърбяща, лющеща се кожа. Водата при къпане може да изсуши кожата и повечето бебета не трябва да се мият къпят ежедневно през зимата. Използвайте топла вода (не гореща) и не оставяйте бебето във водата твърде дълго. Може да поддържате водата до около 36°С (използвайте ръката си, за да измервате: водата трябва да е поносимо топла, а не гореща) и ограничете времето за цамбуркане във ваната до десетина минути. Когато подсушавате бебчо, нанесете добър хидратиращ крем. Може да го прилагате толкова пъти на ден, колкото се налага. Колкото по-хидратиращи са мехлемите, толкова по-добре за бебешката кожа.
Приемът на достатъчно течности и по-точно вода е задължително за поддържане на добра хидратация на кожата и за целия организъм, особено при големи амплитуди на температурата навън и тази вкъщи. В нашата страна има един вид вода, която се препоръчва за ежедневна консумация от педиатрите. Става дума за бутилираната изворна вода, която извира директно от чистите природни дълбини. Специалистите по детско здраве съветват родителите да четат етикета, за да се информират за произхода и съдържанието – изворната вода да бъде с ниска минерализация под 120 мг. л и натриеви катиони под 20 мг/л. Българската педиатрична асоциация препоръчва Devin Изворна – познатата ни вода на рафта в магазина с розов етикет. Отличава се с мек и нежен вкус, ниска минерализация и балансирано pH 7.7. Затова е и напълно подходяща за ежедневна консумация от бременни, майки, бебета и малки деца.