Захранването е важен етап в развитието на бебето. Това е вълнуващ момент за родителите, тъй като могат да се въведат нови вкусове и текстури в храненето. Въпреки това, то може да бъде и объркващ и стресиращ период, докато родителите се справят с въпроса какви храни да въведат, колко да дават и кога да ги дават. Ето няколко важни стъпки, които ще ви помогнат да захраните бебето правилно и с лекота.
- 1. Добре е захранването да започне между 4 ½ и 6-ия месец, при симптоми на готовност от страна на детето – седи с подкрепа, проявява интерес към храната на възрастните, позволява да се изсипе съдържимото от лъжичка в устата му, без да го избутва с език.
- 2. Въвеждането на нова храна трябва да бъде само когато детето е напълно здраво.
- 3. Хранете детето седнало – на столче специално за целта или седнало в скута ви.
- 4. Правилно е порцията твърда храна всеки ден да се увеличава постепенно – започва се с 1 чаена лъжичка, като целта е да се стигне до количество от 100-150 грама. Едновременно с увеличаването на порцията твърда храна се намалява количеството на млякото, докато накрая се премине изцяло на захранваща храна.
- 5. Добре е порцията захранващо пюре или каша да се разрежда с мляко, а не с чиста вода до консистенция, подходяща за консумация от детето.
- 6. Препоръчително е въвеждане само на един продукт през няколко дена – обичайно 3-5-7. Интервалът е по-дълъг при деца с наследственост за алергия, изявена непоносимост към определени храни, склонност към нестабилни изхождания.
- 7. Подходящо е предлагане на първата захранваща храна на обедното хранене, когато детето е достатъчно търпеливо и любопитно. За предпочитане е новата храна да се предлага в началото на храненето.
- 8. Хубаво би било една от първите твърди храни да е с високо съдържание на желязо, което е важно за развитието на мозъка и имунитета н а детето. Такива са животинските продукти – месото, черният дроб и рибата, както и обогатените с желязо бебешки каши.
- 9. Още със започване на захранването активно предлагайте на детето вода – така то ще свикне с нея и ще си подсигури оптимален баланс на течностите в организма.
- 10. Разнообразявайте едно изместено с твърда храна ядене за около месец, след което преминавайте на следващото заместване – т.е., ако е заместено обедното мляко със захранваща храна, добре е тя да се разнообрази с различни продукти за около месец. След това може да преминете към заместване на следобедно хранене.
- 11. При отказ на детето да консумира определена вид храна, изпробвайте още няколко пъти. При неуспех спрете да предлагате и я предложете отново след известно време – след 2-3 седмици, като можете да я съчетае с вече въведен нов и предпочитан от детето вкус.
- 12. При отказ на детето да консумира предложеното му количество храна, не се притеснявайте да му я предложите на няколко пъти през деня, докато се стигне до желания обем.
- 13. Превърнете храненето в приятно социално събитие, което да е част от пълноценното емоционално преживяване за цялото семейство. За бебето то е време за учене, общуване и удоволствие.
- 14. Често децата се захранват по-успешно, когато им се даде възможност да участват в семейната трапеза.