
Веднъж една приятелка ми каза: “Защо да ходя, когато мога да го видя на снимка?”.
Шок и ужас. Как да обясня, че нищо не може да се сравни с това да избягаш от рутината, да стъпиш на непознато място, да седнеш в ново за теб кафене и да поемеш от чуждата за теб атмосфера, която е до болка омръзнала на съседа ти по маса? Как да обясня, че никоя снимка, видео или картина не могат да предадат дълбочината, красотата и наситеноста на едно живо място? Нима можеш да усетиш аромата на току-що смляно италианско кафе, да почувстваш пясъка по кожата си от някой марокански плаж или да изпиташ адреналина от това да се пуснеш по някоя алпийска писта чрез…екран? За мен има само един правилен отговор - не, не можеш. За мнозина други обаче, пътуването далеч не трябва да е съпроводено с полети, съмнителни хотели, скъпи билети за музеи и езикови бариери, защото то може да бъде… онлайн. От дивана вкъщи.
Да, такова нещо като виртуално пътуване съществува и макар за мен да звучи като ограбване от преживяването, за някои хора това може да е единственият начин да се докоснат до Великата Китайска Стена, Мачу Пикчу или Пирамидите в Гиза.
Виртуалните турове са сравнително нова технология, кяото позволява да откриваш дестинации, музеи и забележителности чрез дигиталното. Могат да варират от обикновено 360-градусови снимки до напълно интерактивни платформи с гидове, хостове на живо и обогатена реалност*.
Видове виртуални турове и културни преживявания
- 1. Турове на Забележителности и Дестинации
Искате да видите Тадж Махал, но предпочитате да си спестите пътуването до Индия? Възможно е. Платформи като Google Arts & Culture и 360Cities осигуряват имерсивна виртуална 360-градусова визуализация на различни градове и забележителности. Част от тези турове ви позволяват да се включите на живо чрез Zoom или други платформи, да слушате информация от гидове на живо и дори да задавате въпроси.
- 2. Посещения на музеи и арт галерии
Ще си призная, макар и да съм била в Лъвура над 5 пъти, не веднъж съм се разхождала там и виртуално. Ако не друго, то поне си спестявам километрични опашки и движение сред хиляди туристи.
Сред музеите предлагащи виртуални разходки са и Версай, Британския музей и Ватиканския музей. В официалните им сайтове можете да се разходите из тях или да разгледате вниамтелно подбрани онлайн изложби, често придружени от детайлна информация. Освен това, Google Arts & Culture си партнира със стотици музеи по целия свят, които също предлагат безплатно, висококачествено съдържание.
- 3. Културни преживявания
Искате да присъствате на готварски класове, класове по традиционни танци или да чуете истории, разказвани от местни жители? По време на пандемията, подобен тип преживявания, станаха възможни и онлайн. Платформи като Airbnb Experiences или Viator ви позволяват да се докоснете до културни дейности като приготвяне на италианска паста или уроци по салса в Куба, без да е необходимо да присъствате на място. Този тип преживявания биха могли да бъдат много обогатяващи за тези, които искат бързо и удобно да се докоснат до много и различни неща.
- 4. Дива природа
Ако сте любители на дивата природа, имам добри новини и за вас! Съществуват виртуални сафарита в Африка, подводни приключения в Хавай и турове на национални паркове.
Вече можете да посетите Йелоустоун или Йосемит с интерактивни карти и видеа, или да се насладите на сафари в Африка през платформи като WildEarth. За особено впечатляващ се счита и турът в националния парк “Вулканите на Хавай”, където можете да гледате изригването на Килауеа, да влезете в пещера, издълбана от лава и да се насладите на незабравима разходка из дъждовни гори. Туровете не се изчерпват дотук. Можете да посетите например островите Dry Tortugas във Флорида или пък фиордите в Аляска.
5. Исторически пътешествия и археологически разходки
Има още пътешествия с историческа насоченост. Това е чудесен начин за студентите и учениците да натрупат още знания в дадени области, да се подготвят за проект или пък да се задоволи любопиството на тези от нас, които просто обичат да се обогатяват. Пример за исторически дестинации са руините на Помпей или Древен Рим, където историци ще ви потопят в света на изгубеното. Някои VR преживявания ще ви позволят да се върнете “назад във времето” и да видите как градовете са изглеждали векове назад.
Ползи от виртуалното пътуване
Макар и моята негативна оценка в началото, плюсове има, при това съвсем не незначителни.
На първо място, този вид пътешествие прави пътуването достъпно за много хора, които физически не могат да се придвижват от едно място до друго или пък нямат финансовата възможност да го направят.
Освен това, пътуването от вкъщи неминуемо е по-устойчиво, тъй като не допринася за нарастване на въглеродния ни отпечатък.
Понякога искаме да научим нещо за дадено място, да да се докоснем до дестинацията, но това може да не е възможно по ред причини. В тези случаи, виртуалното пътуване може да ни обогати, без да се налага да се разделяме с време, финанси и удобство.
И споменавайки удобство, пътувайки виртуално, ние можем да сме навсякъде, по всяко време, което също може да се приеме за малко бягство и разсейване от ежедневието.
Кои са платформите предлагащи виртуални пътеществия
Вече изредих някои платформи по-горе, но ето още някои сайтове, които предлагат оптимизирани VR турове, част от които изискват да притежавате каска за по-вълнуващо и реалистично преживяване.
National Geographic VR - срещу 10 американски долара (близо 19 лева), National Geographic ви позволява да карате каяк в Антрактика или ви отвежда до Мачу Пикчу. Турът е подходящ за любителите на история и фотография. За съжаление обаче, този тур е достъпен само с Meta Quest VR очила, които със сигурност не са нещо, което повечето от нас имат в домовете си.
Google Earth VR е безплатно приложение, което позволява на потребители безплатно да откриват и свободно да избират подбрани турове на известни дестинации. Можете да търсите конкретни дестинации и да се разхождате по улиците в над 85 страни. Ако нямате VR очила, можете да изпозлвате Google Earth. Спомням си, че когато бях малка, с дядо влизахме в Google Maps, избирахме си държава и се разхождахме по улиците ѝ чрез Street View. Тогава и за двама ни беше вълнуващо и интересно.
Brink Traveler е друга платформа, която срещу 15 долара, може да ви откара до 44 природни чудеса и 28 локации от Исландия до Южна Корея чрез ултра-реалистично и напълно имерсивно преживяване. Можете да пътувате сами или с приятели/семейство чрез multiplayer опция. За тези без VR оборудване, Brink Traveler предлага обогатена реалност и за потребителите на Apple и Android за телефон и таблет.
YouTube VR ви потапя в 180- и 360-градусови видеа чрез канали за Виртуална Реалност. Можете да откриете плейлисти, които ще ви позволят да преживеете скок с парашут, гмуркане, да откривате нови дестинации или дори да влезете във видео игра.
Не вярвам, че виртуалното пътуване ще замести истинското, но смятам, че стига да се използват разумно, този тип платформи могат да ни бъдат и от полза. В крайна сметка, най-важното е да се обогатяваме и да научаваме нови неща, а ако това може да ни спести главоболия - защо не?
*Обогатената реалност е подобряването на преживяванията от реалния свят с компютърно генерирана информация.