Някога есента ми се струваше малко тъжен сезон, но с времето го обикнах и ми се струва, че колкото по-горещи стават летата, толкова повече ще го обичам. Но дори в онзи период, когато недолюбвах есента, имаше нещо в нея, което ми харесваше и това, нека си призная като един истински Душко Добродушков – бяха… тиквите. Аз истински и всеотдайно обожавам тиква – приготвена по най-простия начин или пък като компонент в сложна рецепта в изискан ресторант – няма значение. Даже и на сорт не държа чак толкова. Само да е тиква.
В наше време тикви има целогодишно, но да си хапваме сезонни и местно отгледани плодове не само е екологично съобразно. Те просто са и по-вкусни, защото са пресни и не са минали през обработката, необходима, когато се транспортират отдалеч или се съхраняват продължително. У дома аз съм най-големият любител на тикви, съпругът ми също обича, макар и не колкото мен, но децата са по-претенциозни. За да мога да им угодя, съм изнамерила всякакви рецепти, които дори на тях да се харесат. Предлагам ги и на вашето мнение. Освен вкусни, са и лесни, а за мен това е ценно, защото за ежедневното приготвяне на храна не обичам да губя повече време, отколкото после ще ни отнеме да я изядем.
1. Тиквени мъфини
- 1 и 1/2 ч.ч. брашно
- 1 ч.л. бакпулвер
- 1/2 ч.л. сода
- 1/2 ч.л. сол
- 1 ч.л. канела
- 1 ч.ч. варена тиква
- 1/3 ч.ч. олио
- 2 бр. яйца
- 1 и 1/4 ч.ч. Захар
- 1 ванилия или щипка джинджифил
Смесвам тиквата, олиото и яйцата и бъркам с миксер или пасатор до получаване на гладка смес. Отделно смесвам сухите продукти - брашно, захар, бакпулвер, сода, сол и канела. След това прибавям сухата смес към тиквената и разбърквам хубаво с лъжица. Пълня форми за мъфини до 2/3 от обема. Пека в предварително загрята на 180 С фурна около половин час, проверявам за готовност с клечка за зъби.
- 2.Пълнена с кайма тиква
Необходими продукти
1 средно голяма тиква
Кайма, ориз, праз или кромид, подправки – според стандартната ви рецепта за пълнене. Моята пропорция е половин кг кайма към кафена чашка ориз, като приготвям плънката според сезона с праз, пресен лук или кромид. За плънката на тиквата добавям и джинджифил.
Приготвям смес с кайма и ориз по начина, по който я правя за пълнени чушки или сарми. Махам горната част на една голяма тиква като капаче и издълбавам с лъжица, така че да не останат семки. Осолявам хубаво, поръсвам с черен пипер, намазвам с масло и пълня със сместа. После слагам капачето на тиквата, и пека във фурна в голям гювеч или покрита тава с малко вода и мазнина на дъното. След като тиквата омекне и плънката е готова, отварям капака на гювеча да се запече и отгоре.
- 3. Тиквена крем-супа
Любимата ми крем супа, а аз съм голям любител на супи.
Необходими продукти
Около кг тиква
Връзка праз
Сол, джинджифил
Масло колкото кибритена кутийка
Мляко – 1 чаша
Задушавам праза с малко мазнина и вода. Добавям чаша гореща вода, лъжица сол и обелената и нарязана на едри парчета тиква. Варя на ниска температура с капак до омекване на тиквата. След като е готова, пасирам с млякото и маслото както е на котлона и добавям подправките.
Сервирам с настъргано сирене или препечен бекон, или с крутони.
- 5. Баница с тиква
- Може да се приготви и с ябълки, и с моркови, винаги става много вкусно.
пакет кори за баница
125 гр масло
Две чаши сварена или настъргана тиква (ябълки, моркови)
1 чаша смлени орехи
1 чаша захар
1 лъжичка канела
хартия за печене
В голяма купа смесвам тиквата, орехите, захарта и канелата. В кръгла тава застилам хартията и пускам фурната да загрее на 200 горен и долен реотан. Отварям корите и ги разгъвам. Слагам две-три лъжици от сместа и ги мажа с лъжицата по дължина. Свивам на руло с две, важно е, с ДВЕ кори, за да не се разкъса ролцето от плънката. Нареждам в тавата като вита баница.
Разтопявам маслото в тенджерка на котлона и с четка мажа обилно витата баница. Изчаквам пет минути, за да попие и маслото, и пъхам във фурната.
Пече се 50 минути или до готовност.
Отгоре поръсвам с пудра захар. Ако сте от хората, които много обичат сладко, може да залеете и със захарен сироп. (Първо баницата се изчаква да изстине, а сиропът да е горещ.) Ако заливате със сироп, нека минат 24 часа, преди да сервирате, за да попие както трябва.
- 5. Печена тиква
От арменските ми приятели-кулинари научих, че най-вкусна печената тиква става, ако първо малко се свари. Ето моята рецепта, която съм взаимствала от тях и малко съм променила, за да ми е по-лесна.
Нарязаната на парчета колкото локумчета тиква слагам в тенджера с много малко вода, само на дъното, с чаша орехи (нарязани или цели, както ги обичате), захар и канела. Оставям да поври, докато тиквата омекне, но не е съвсем готова. Изсипвам сместа в тава и пека на 180 градуса долен и горен реотан, докато хубаво се запече. Захарта се карамелизира и вкусът е невероятен.
Правя и други рецепти с тиква – тиквен пай, тиквен чийзкейк, но те са малко по-сложни и изискват повече време, затова ги пазя за празници. С тиквата изобщо може и да се експериментира смело – в сладкишите може да замени ябълка или банан, в ястията - морков или сладък картоф. Отива си с джинджифил и канела, но също така и с лимон и ванилия, а в основните ястия се разбира чудесно и с чесъна. Медът и орехите са й най-добри приятели.
Ще се радвам и вие да споделите своите рецепти със сезонни плодове и зеленчуци. Добър апетит на всички и хубава есен!