Често получавам въпроса колко тренировки на седмица са достатъчни. За някои 2 тренировки седмично са прекалено малко, но за други са точно по мярка. Какви тренировки да правим - HIIT, кросфит, силови или просто кардио? В тази статия ще отговорим на тези въпроси пречупени през призмата на обикновения човек, който цели да спортува за здраве и да поддържа добра форма, но няма амбиции да се превръща в професионален атлет.
В повечето случаи използваме тренировките като средство, с което да увеличим дневния си енергоразход, за да поддържаме форма по-лесно и да компенсираме за все по-заседналия си начин на живот. Истината е, че повечето тренировъчни дейности изразходват между 50 и 250 калории на тренировка, което се равнява на една вафла или две средно големи ябълки, тоест не особено много. Разбира се, данните варират между отделните спортове, но рамката е тази в голяма част от случаите. Тук ще вметна за хората използващи смарт часовници, които казват, че устройството им показва 500, 700 или дори 1000 изразходени калории, да бъдат силно скептични към тези данни. Методите на измерване при тези аксесоари са доста неточни към днешна дата и данните илюстрирани от тях са доста надценени. Броят крачки обаче е сравнително точен, така че за това можем да им се доверим. Имайки това предвид повечето физическа активност и енергоразход от физическа дейност се извършва извън нашите тренировки. Дори и да тренираме ежедневно за по 30-60 минути, ако през останалата част на деня сме предимно седнали и нямаме много движение, то това НЕ е активен начин на живот, а заседнало ежедневие с тренировка. Това не значи, че ежедневните тренировки са нещо лошо, даже напротив, ако успяваш да тренираш редовно, това има множество ползи, но далеч не е единственият фактор за активния начин на живот. Естествено, в този случай би възникнал въпроса какво да правим за да водим активен начин на живот. Тук се намесват клишетата като: прави повече крачки, ставай за няколко минути на всеки час, качвай се пеша, а не с асансьора, ходи пеша до работа или поне до някъде. Истината е, че ако правим поне 8000 крачки на ден и тренираме избран спорт поне 2-3 пъти на седмица, ще се възползваме на 90% от основните ползи на активния начин на живот. Целта не бива да е да се стремим само да тренираме и да седим през останалата част на деня, а да се фокусираме най-вече върху повишаване на активността си извън тренировките, тъй кат тя заема по-голяма част от нашия общ дневен енергоразход. По този начин ще ни бъде много по-лесно да поддържаме форма, тъй като ще можем да ядем повече храна без да трупаме мазнини, към което всеки се стреми.
Имайки това предвид, съвети като: да си вземем бюро с пътека, да си нагласим аларма, която да ни напомня да се изправяме на всеки час, да се стремим в работните почивки, а и извън работа, да си правим малки разходки, са изключително полезни за поддържане на добро общо здраве, тонус и енергичност.
Ако си човек, който обича спорта и иска да получава редовни съвети от специалисти на тема хранене, тренировки и здравословен начин на живот, не пропускай да се абонираш за бюлетина на vedri.bg, за да бъдеш известяван всеки път, когато има наличен нов и полезен материал по темата.