Pexels Pixabay 35778

Есенно пречистване

08.10.2024 12:00 0 0

Есента е време на сътресения за организма – промени във времето, колебания в температурите, по-малко слънце, атаки от външни бактерии и вирусни заболявания. На фона на всичко това, есента е и прекрасно време да прочистите организма си преди най-студените месеци, в които и похапваме най-много. Защо? Защото есента предлага много разнообразни плодове и зеленчуци, а естественото детоксикиране е най-сигурната „ваксина“ срещу всички заболявания през зимния период.

Как да организираме храненето си, за да набавим всички важни макронутриенти?

  1. 1. Храненето ни следва да е богато на зеленчуци, по възможност колкото можете повече - в идеалният случай 50% от чинията. Зеленчуците трябва да бъдат неизменна част от нашето хранене – не само заради всички съдържащи се витамини, минерали и фибри, а и заради ниската калоричност. Избирайте такива зеленчуци, които са в сезон и се старайте да разнообразявате колкото можете по-често. Сега например навлизаме в сезона на тиквата, моркови, броколи, карфиол, ряпа, спанак, алабаш, пащърнак, целина, а след още един месец ще може да се наслаждаваме на туршии, кисело зеле и кисели краставички. Освен да ги разнообразявате в менюто си, разнообразявайте и начина, по който ги приготвяте.
  2. 2. Храненето трябва да съдържа достатъчно протеини като месо, риба, яйца. Голям недостатък в храненето на нас, българите е отсъствието на риба или малкото й количество в менюто, а тя е източник на много ценни хранителни вещества. Поне веднъж седмично е желателно да хапвате риба като не е задължително това да бъде сьомга. Скумрията и пъстървата са също много добър вариант - желателно е само да не се пържат, тъй като така реално губим всички полезни хранителни вещества в тях.
  3. 3. Храненето трябва да включва и източници на мазнина, като качествено масло, зехтин, маслини, ядки, семена, а ако обичате и по-екзотични продукти като авокадо.

 

Имат ли място захарта и солта, ако искаме да се храним пълноценно и противовъзпалително?

Един от най-известните митове по отношение на солта е, че тя е опасна и изключително вредна за нашето здраве. Ако говорим за трапезната рафинирана сол, това може и да е вярно, но живеем във време, в което изобилието от хранителни продукти е по-широко от когато и да е. Необработената и нерафинирана сол всъщност съдържа ценни минерали, които губим, докато се движим, потим или въобще извършваме някаква физическа активност. Солта, благодарение на химичния си състав, регулира съдържанието на вода вътре и извън клетките. Примери за такава са: каменна, морска, келтска или всяка необработена и нерафинирана сол. С всяка една от тях може да си приготвите и електролитна вода, като добавите една щипка сол към любимата ви изворна или минерална вода Devin.

От друга страна, високата консумация на захар има отрицателен ефект върху нас – както физически, така и психически. В диетата на обикновения човек има различни видове захари – както обикновена бяла захар, така и по-добри алтернативи като млечна захар или лактоза, която се съдържа в млякото и млечните продукти, фруктоза, която също е вид захар и се съдържа в плодовете и т.н. Ключът към умерената консумация на захар е именно в баланса. Запомнете, че дозата прави отровата.

Какво е значението на водата в процеса на детоксикация?

Водата, заедно с храната има фундаментално значение за нашето здраве. Освен, че човешките органи съдържат голям процент вода, като например, мозъкът и сърцето са съставени от 73% вода, белите дробове – от 83%, кожата съдържа 64% вода и т.н, водата има ключова роля и при транспортирането и усвояването на витамини, минерали и други хранителни вещества от храната.

Ето защо, когато говорим за пречистване, водата е неизменна част от него. Изпивайте по една чаша вода още преди закуската, обяда или вечерята. Ако ожаднявате по време на хранене, това със сигурност означава, че сме хронично дехидратирани. А приемът на вода по време на хранене не се препоръчва от специалистите по хранене, тъй като стомахът се подува, а храносмилателните сокове и ензимите се разреждат. Едва около час, след като обядът или вечерята са приключили, е следващият правилен момент, за да утолите жаждата си. Така ще помогнете на тялото си да усвои хранителните вещества по-добре.