Shutterstock 2184733349 (1)

Гид за начинаещи еко-ентусиасти част 1

20.02.2025 12:00 0 0

Ако четете това, то значи вече сте направили първата крачка към един по-екологичен живот. Всички знаем колко важно е това в наши дни, затова в тази статия съм подготвила един гид за тези от вас, които не знаят откъде да започнат.

Но преди това, кои са трите най-големи ползи от по-екологичен живот:

1. Водите по-здравословен живот - Това е “страничен” ефект, но правенето на природосъобразни избори може да доведе до много ползи за здравето ви. Да карате колело вместо да шофирате ви помага да останете активни, голяма част от това да живеем живота си по по-екологичен начин включва използването на много по-малко продукти, които съдържат химикали и токсини, а яденето на по-малко месо, конкретно червено такова, е много по-здравословно за нас.
2. Намалявате въглеродния си отпечатък - Природосъорбазният начин на живот почти непремнно води до намаляването на въглеродния ни отпечатък, което е от жизнено важно значение в несигурните времена на климатични промени, в които живеем.
3. Спестявате пари - съществува стигма, че да си еко е скъпо. Това обаче далеч не е вярно. Принципът е следният - купувате неща втора употреба всеки път, когато ви се наложи да се санбдите с нещо и използвате продукти за многократна употреба в ежедневието ви. Пазарувайки втора употреба дрехи/посуда/мебели/коли и т.н., вие давате втори живот на вече съществуващи вещи, което често идва и с предимства за портфейла ви, а покупката на продукти за многократна употреба може да ви струва по-скъпо веднъж, но ви спестява ресурси занапред. Евтиното винаги излиза по-скъпо и тук няма изключение.

Съвети за един по-зелен живот

1. Използвай и поправяй това, което вече имаш

Да използваме това, което вече имаме, винаги ще бъде най-устойчивото решение. Далеч от необходимо е човек да купува всякакви “еко” продукти, когато реши да промени навиците си. Изпозлвайте онова, което вече имате у дома. В противен случай, отново задвижвате машината на консуматорството.

Имате пластмасови кутии за съхранение на храна - НЕ ги хвърляйте. Това ще доведе единствено и само до загуба на ресурси и материали. Освен това, преди да купите нещо, винаги се питайте какво можете да направите с нещата, които вече притежавате. Не изхвърляйте вещите си, когато те се счупят/развалят. Вместо това се опитайте да ги поправите, ако това е възможно.

2. Не купувайте неща за еднократна употреба

Все някога ще ви се наложи да купите нещо ново. Когато това време дойде, не прибягвайте към вещи с кратък живот, а се насочете към по-устойчивите им версии. Ето някои примери за “размени”, които можете да направите:

В кухнята

  • Пластмасова гъба/четка - Компостируема гъба/Бамбукова четка
  • Течен прах за пране/омекотител - прах за пране, капсули без пластмаса, яйце за пране (EcoEgg), сапунени ядки (можете да ги откриете в Zoya), кърпички за пране
  • Стретч фолио - Кърпи за храна от пчелен восък, кутии за храна
  • Найлонови торбички в магазина – Органични памучни торбички, които можете да откриете и по големите вериги супермаркети
  • Пластмасови сламки - бамбукови, силиконови, стъклени сламки или такива от неръждаема стомана
  • Веро - твърдо веро, веро с възможност за повторо напълване от магазините без отпадък, таблетки за съдомиялна

В банята

  • Течен сапун - твърд сапун
  • Дезодорант/Roll-on – натурален дезодорант/Део Кристал
  • Течен шампоан/балсам - Твърд шампоан/балсам
  • Паста за зъби - Таблетки за зъби
  • Конец за зъби – Биоразградим конец за зъби
  • Еднократна самобръсначка - Самобръсначка за многократгна употреба от неръждаема стомана
  • Превръзки/тампони за еднократан употреба - Превръзки за многократна употреба, превръзки и тампони от органичен памук, менструална чашка, менструално бельо
  • Козметика

    • Еднократни памучни тампони за почистване на грим - многократни тампончета за грим
    • Грим - гримовете, които можете да изпозлвате многократно (чрез повторно напълване) са скъпи, но пък можете да избирате продукти с по-чист състав, както и да подкрепяте марки, които не тестват върху животни
    • Четки за грим от пластмаса - Бамбукови четки за грим
    • Съществува zero-waste магазин в София, от чийто сайт можете да поръчате всички тези неща, както и много други - https://zerowaste.bg/

      В движение

    • 1. Найлонова торбичка - Памучна торбичка (най-вероятно вече имате много от тях у дома)
    • 2. Пътуване с кола в града - Вървене, колоездене, градски транспорт
    • 3. Пластмасова бутилка за вода - Бутилка от неръждаема стомана
    • 4. Еднократна чаша за кафе - Термос, ваша лична чашка за напитки
    • 3. Намалете пластмасата. Да, ще го прочетете много пъти по редовете.

      Над 8,3 милиарда тона пластмаса са призведени от 50-те години насам. Едва 5% от тази пластмаса бива рециклирана. Вместо да се справяме по-добре с рециклирането, ние всячески се опитваме да намалим и тези нищожни 5%. Не помага и това, че има 7 различни вида пластмаса, които се рециклират по различен начин. Най-доброто решение е просто да сведем употребата на пластмаса до минимум. Как?

    • 1. Елиминарайте големите четири - Бутилки за вода, Сламки, Найлонови торбички и Takeaway чашките за кафе. Вместо това си вземете тяхната еко-алтерантива и си ги носете с вас.
    • 2. Пишете на любимтие си брандове, които изпозлват пластмасови опаковки, и ги помолете да помислят за по-екологично решение. Това може да не доведе до никакви резултати, но си струва да опитате.
    • 3. Не се притеснявайте. Понякога ще ви сервират прясноизцеден сок със сламка или ще купите плодове увити в найлон - случва се на всички. Просто се продържайте към това, което вече знаете и знайте, че грешките на индивидуално ниво не са фатални.
    • 4. Яжте повече растителна храна

      Не, не е нужно да кажете сбогом на месото и животинските продукти, но защо пък да не замествате едно от храненията си с растителни продукти или дори да изберете ден от седмицата, в който да сте на растителен режим.
      Яденето на повече растения вместо животински продукти може да доведе до по-ниски въглеродни емисии. Освен това, 80% от обезлесяването в Амазония се дължи именно на разрастването на животновъдството и храненето на животни. По-малък интерес към тези продукти ще доведе и до по-малко нанесени щети върху природата. Или поне на това се надяваме.

      Заредете се с тофу, нахут, леща, боб, зеленчуци, плодове и ядки, и избягвайте преработените вегански храни. Опитайте да си приготвите ядково сирене от кашу за едно кулинарно предизвикателство или поръчайте латето си с растително мляко за разнообразие. Изборът на растителна диета (дори и само понякога), може да бъде от полза, както за здравето ви, така и за планетата.

      5. Отървете се от хартията за еднократна употреба

      Знаехте ли, че са необходими 12 дървета и близо 76 000 литра вода за да направите един тон хартия? В Америка се изпозлват 13 милиарда тона хартия годишно, по-голямата част от която завършва на сметищата, а според WWF, потреблението на хартия в световен мащаб възлиза на един милион тона дневно, като съществува тенденцията за увеличаване на това потребление.

      Да елиминирам хартията от ежедневието ми е една от най-трудните стъпки за мен, тъй като тя е навсякъде. Не мога да кажа, че съм се отървала от нея на 100%, но се старая да избирам алтернативна опция винаги, когато това е възможно. Вместо да издухвам носа си в хартиена салфетка, у дома често прибягвам към салфетчица от плат, каквито са изпозлвали родителите ни като по-малки.

      Няма да ви казвам да не изпозлвате тоалетна хартия, но пък помислете дали не можете да използвате памучни кърпи за подсушаване, вместо кухненска ролка или да замените салфетките на масата с такива за многократна употреба. Не само изглежда по-красиво, но е и по-екологично.

    • Следва продължение...