Pexels Tara Winstead 8386440

Как дронове, изкуствен интелект и сателитни изображения се използват за наблюдение и защита на екосистемите

15.08.2024 12:00 0 0

Неотдавна бяха времената, в които телефоните бяха само домашни, игрите – на улицата пред блока, а албумите със снимки, не в папка на телефона, а наредени на рафта вкъщи. Технологиите се развиват с невероятна скорост и ако само допреди 80 години пра-баба ми е проявявала висша форма на бунтарство, криейки се в шкафа, за да чете на запалена свещ, то днес се борим със зависимост към социални мрежи, непредвидим изкуствен интелект, липса на лично пространство и цунамита от фалшиви новини. Технологиите обаче си остават просто средство и като такова, могат да ни бъдат и полезни. В последните години, дроновете, изкуственият интелект и сателитните изображения биват използвани за опазването на околната среда, а днес смятам да ви разкажа как точно се случва това!

Дроновете заснемат високорезолюционни изображения и видеа на цели райони в реално време от височина, създават подробни карти на различни местообитания, и успяват да предоставят изключително точни и актуални данни. Благодарение на тях, в последните години успяваме да наблюдаваме темповете на обезлесяване в амазонската джунгла, което позволява да се идентифицират незаконни дейности по изсичане и да се предприемат бързи действия.

Дроновете също така се използват за проследяване на популации на диви животни и техните миграции. Това ги прави особено полезни за наблюдение на застрашени видове в труднодостъпни места. С помощта на дронове, оборудвани с термовизионни камери, изследователите могат да наблюдават животните, без да ги обезпокояват, събирайки данни за тяхното поведение, размер на популацията и дори здравословно състояние.

И последно, но съвсем не на последно място, след природни бедствия, дроновете могат да оценят щетите върху екосистемите. Те помагат за идентифициране на зони, които се нуждаят от незабавно внимание и насочват усилията за спешна помощ с цел намаляване на вредите върху околната среда.

Изкуственият интелект пък успява да анализира огромните количества данни, събрани от дронове и сателити, много по-бързо и точно от човек. ИИ също може успешно да идентифицира видове, заснети от дронове и камери, което позволява на изследователите да наблюдават биоразнообразието по-ефективно.

Плашещо, но и впечатляващо, за мен самата, изкуственият интелект разполага с толкова голям обем от данни, че успява дори да предсказва екологични промени и потенциалното им въздействие върху екосистемите. Чрез анализ на исторически данни и климатични модел, моделите на ИИ могат да прогнозират събития като засушавания, наводнения и загуба на местообитания.

Алгоритмите на ИИ успяват дори да предотвратяват бракониерство. За целта анализират данни от различни източници и идентифицират горещи точки и модели на поведение, за да прогнозират къде е вероятно да се случи бракониерство. Това позволява по-ефективно разпределение на ресурсите и целенасочени патрули за защита на застрашените видове.

Сателитите предоставят макро-ниво на гледната точка върху екосистемите на Земята в глобален мащаб. Сателитните изображения се използват за наблюдение на промените в използването на земята и растителната покривка с течение на времето. Чрез тях може да се проследява обезлесяването, градското разширение и развитието на земеделието. Сателитите предоствят и основни данни за климатичните промени и са от решаващо значение за мониторинг на топенето на полярните ледени шапки и разширяването на пустините.

Сателитите, оборудвани със сензори, могат дори да оценяват здравето на растителността, измервайки фактори като съдържанието на хлорофил и стреса от водата. Тази информация помага за разбирането на въздействията на климатичните промени, избухванията на болести и човешките дейности върху растителните екосистеми. Освен това, сателитните изображения се използват и за наблюдение на океани, езера и реки като това помага за откриване на замърсители, цъфтеж на водорасли и промени в температурата на водата.

Та така, наистина живеем в бъдещето. Смешно изречение, при положение, че обективно сме си в настоящето, но пък наистина живеем в “бъдещето“ на поколенията преди нас. Сега благодарение на технологиите, можем да следим щетите, които сами сме нанесли върху природата и да се тупаме по гърдите заради това. Въпреки това дроновете, ИИ и сателитните изображения наистина трансформират опазването на околната среда и ни помагат да разберем сложните предизвикателства, пред които е изправена нашата планета. На нас ни остава само да сме позитивни и да се надяваме на едно по-добро утре!