Често при предварителните си разговори с клиенти те ми споделят дали закусват или не. По някаква причина смятат, че закуската е много важна и е значителна част от здравословните навици. Истината обаче е, че закуската няма нищо общо със здравословните навици и далеч не е най-важното хранене за деня. Защо е така и кое хранене можем да наречем най-важно ще разгледаме в тази статия.
Ако се замислим малко по-дълбоко думата закуска на английски език е “breakfast”, което е смесица от думите “break” и “fast”. Преведено буквално означава “прекъсване на глада”. Това има много логика, имайки предвид, че закуската е първото хранене за деня и прекъсва дългия нощен глад, който сме имали докато сме спали. Техничски, всяко първо хранене за деня, без значение дали е в 7 сутринта или в 12 на обяд се явява “breakfast”. Често липсата на закуска се свързва с лоши хранителни навици, но истината се крие под повърхността. Не закуската води до лошите хранителни навици, а липсата на график на хранене като цяло. Най-често хората, които пропускат закуска имат хаотичен график на хранене през деня, което само по себе си може да доведе до натрупване на излишни мазнини. Ако изградим редовен график на хранене обаче, което означава да се храним ориентировъчно по едно и също време всеки ден, то се оказва, че наличието или липсата на закуска са еднакво ефективни при поддържане на здравословно тегло (източник). Имайки това предвид, можем да заключим, че не закуската в частност е важна, а нашата цялостна дневна рутина на хранене. Ако предпочитаме да не закусваме, то трябва да не закусваме всеки ден и обратното, ако предпочитаме да закусваме, то трябва да закусваме всеки ден, за да изградим т.нар. циркаден ритъм (нашият вътрешен часовник). Изграждайки добри външни навици, това ще доведе до добри вътрешни навици, което означава, че тялото ни ще извършва определени процеси в еднакво време всеки ден и имайки такава рутина ще работи много по-ефективно и ще се чувстваме по-добре.
Ако закуската не е най-важното хранене за деня, то тогава кое е? Бих заложил на вечерята и то противно на масовото вярване именно късната вечеря, ето защо:
- - Обилното хранене стимулира постпрандиална сънливост. Това е желанието за сън, което получаваме след обилно хранене. На много от нас ни се е случвало да ни се доспи след като хапнем на обяд в офиса. Това се дължи именно на този феномен. Чрез него създаваме добри обстоятелства за сън, тъй като се активира парасимпатиковата ни нервна система, която е отговорна за желанието ни за почивка. По този начин не само, че не пречим на храносмилането и съня си, а даже напротив, можем да заспим по-лесно и да имаме по-добър сън. Много хора ще възразят като кажат, че липсата на движение през нощта ще доведе до складирането на цялата тази енергия под формата на мазнини, което ще доведе до надебеляване, но това е далеч от реалността, тъй като за горенето и респективно за складирането на мазнини е важен какъв е нетният ни енергиен баланс като цяло, а не след определено хранене.
- - Имайки предвид, че следва дълъг период на глад (докато спим) е важно да запасим тялото с достатъчно вещества, което е особено важно за хората, които тренират. Така успяваме да подсигурим оптимално възстановяване на нашето тяло.
Тялото обича рутината. Неслучайно всички елитни спортисти имат стриктен график на хранене и тренировки, защото само така могат да постигнат оптимална работа на тялото си. От друга страна, огледай се около себе си и виж хората, които са постоянно изморени и не се чувстват добре. Почти всички те имат нередовен график на сън и хранене. В заключение, не е важно дали закусваме или не, по-важното е да го правим редовно.