Със сигурност живеем в дигитална ера. Екраните са навсякъде – от телевизията и таблетите до телефоните и гейминг конзолите.
Технологиите предоставят фантастични възможности за забавление и научаване на нови неща. Но за децата е много лесно да се пристрастят и да прекарват прекалено много време пред екраните. А това „залепване“ не е полезно за тях в много насоки. Децата губят способност за придобиване на социални умения, стават по-нервни, изостават с уроците, физическата им култура страда и още ред проблеми.
Наскоро във Франция изцяло забраниха използването на телефони в училище. При влизането в класната стая за първия учебен час, телефоните се оставят в кутия и се взимат в края на училищния ден. Засега мярката дава обещаващи резултати, като целта е учениците да не губят толкова внимание обсебени в екрана, да общуват повече помежду си, както и да се намали онлайн тормоза между съученици (снимане на унижаващи и компрометиращи видеа и евентуално им пускане в социалните мрежи).
Но не само учениците страдат от прекомерно застояване пред екраните. Това важи за всички деца, като за съжаление възрастта, на която родителите дават телефон на децата си непрекъснато пада. Наскоро Световната здравна организация (СЗО) публикува препоръки за прекараното екранно време в различните периоди от развитието на децата.
Категоричното мнение на СЗО относно малките деца до 2 години е да не бъдат излагани на никакви екрани – телевизия, таблети, телефони – нищо. На дечицата между 2 и 4 години максималното време пред какъвто и да е екран, трябва да е не повече от 1 час.
Българската гражданска организация Асоциация "Родители" в своя наръчник "Семейни правила за балансирана употреба на дигитални устройства" пък има още по-рестриктивни препоръки.
Препоръчваното време пред екран за децата между 2 и 4 години е не повече от 30 минути и то разделено в паузи от по 10 минути.
От 4-6 години насоката е за не повече от час и отново разделено, балансирано през целия ден.
От 7-10 години не повече от 2 часа. От 10-13 години – максимум 3 часа дневно, но след като домашните са направени и всички задачи, дадени от родителите за деня са изпълнени или графикът е подреден.
При децата/тийнейджърите 13+ екранното време може да е над 3 часа, но е много важно за какво използват времето си пред екрана. Ако децата учат и развиват умения с това, което правят в мрежата, създават съдържание, което е качествено и полезно и за другите, ако захранват любопитството си като четат различни интересни статии и гледат филми, не се вглеждайте прекалено много във времето, в което са на телефона или на компютъра.
Спазването на тези правила изисква доста усилен и постоянен родителски контрол, което не е лесна задача. Това, което може да помогне е детето да бъде заето – особено с нещо, което му харесва. Особено ако свързано с физическо натоварване и има за цел да подобрява уменията му. Говорим именно за спортуването, което може да се окаже ключът към едно много по-здраво и спокойно ежедневие за вашето дете, с по-разумна употреба на електронни екрани.
Разбира се, всеки спорт е безкрайно полезен и има своите преимущества. Ще се опитаме да ви препоръчаме тези спортове, които са по-подходящи да ангажират бързо вниманието на вашето дете и да го накарат да се запали по дадения спорт.
1. Отборни спортове (баскетбол, волейбол, футбол, водна топка)
Тези спортове насърчават работа в екип, комуникация и физическа активност. Те държат децата ангажирани и ги карат да се фокусират върху играта, вместо върху екраните. Особено ако детето ви има нужните физически показатели за баскетбол и волейбол – не се колебайте. Запишете го.
Нашият фаворит е водната топка, въпреки че този спорт не е много популярен в България – тази смес от плуване и игра с топка е много ангажираща и полезна за екипна работа в басейн, който по принцип, малко или много, е предизвикателна среда за човешкото тяло.
- 2. Плуване
И като казахме басейн и плуване, с две ръце препоръчваме плуването. Плуването осигурява тренировка за цялото тяло и е забавен начин за децата да останат активни. Ключовото тук е да намерите добър треньор, който ще окуражава детето ви и ще го мотивира за спорт, който е извън комфортната зона на много деца
- 3. Бойни изкуства (карате, таекуондо, джудо и др.)
Бойните изкуства помагат на децата да развият дисциплина, фокус и умения за самозащита. Те също така насърчават физическата подготовка и умствената концентрация.
И въпреки, че тези спортове са индивидуални, в тях всъщност има много групови тренировки и между децата се създават чудесни взаимоотношения. Това е така, защото тези спортове изграждат най-добре самодисциплината, която е в основата на уважението и разбирането към хората.
Кои са останалите спортове, които да помогнат на вашето дете да намали времето пред екрана, очаквайте в Част 2