IMG 7478 Medium

Ски в Доломитите

27.12.2024 12:00 0 0

Единствените неща, които правят зимата по-поносима за мен, са коледните празници и зимните спортове. Паднат ли температурите, всичко за което мога да мисля са курабийки, блудкави романтични филми, камини, червено вино или съответно дни в планината, гладки писти, дълги спускания и красиви гледки към долини и заснежени борчета. В този ред на мисли, днес искам да ви запозная с една от най-любимите ми ски дестинации - Доломитите.

Намиращи се в най-североизточната част на Италия - Трентино Алто-Адидже или Южен Тирол (ако питате австрийците), Доломитите са включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО и макар, че са ослепителни по всяко време на годината, те са особено вълнуващи през зимата. Все пак там можете да откриете най-голямата ски зона Европа и една от най-мащабните в света…

Да, за всички любители на ски и зимни спортове, представям ви - Dolomiti Superski - ски карта, която ви дава достъп до 12 ски курорта, свързани помежду си с над 480 лифт съоражения и цели 1200 километра писти. И всичко това е достъпно с една ски карта на цена от 75 до 83 евро на ден (за сравнение, ски картата за един ден в Банско е 96 лева). С този пас имате достъп до 360км сини писти, 720км червени и 120км черни писти. За любителите на извън пистовото каране също има обособени и всекидневно подсигурявани места.

 

Доломитите са известни и с уникалния по рода си ски тур наречен Села Ронда (Sella Ronda), минаващ през 4 от ски зоните - Вал Гардена*, Алта Бадия, Вал ди Фаса и Араба. Турът обикаля в кръг огромния скален масив Села Ронда, без да повтори нито една писта. Уникално преживяване, което привлича много туристи.

Тук обаче искам да сложа едно напомняне - бъдете внимателни и следете по кои писти тръгвате. Майка ми хвана грешна писта, после лифт и накрая се озова много високо в планината. Намерих я, но за нещастие беше започнало да се смрачава, излезе буря и спряха лифтовете. Без да преувеличавам, това беше едно от най-страшните преживявания в живота ми. Планината си е планина и е хубаво да не я подценяваме и да се съобразяваме с времето.

*Вал Гардена, наричана още “Перлата на Доломитите”, е името на една от най-красивите зони на Доломитите. Сгушена уютно в прегръдката на планината, Вал Гардена се състои от 3 градчета - Ортизей, Санта Кристина и Селва. Намира се само на 30 км от административния център Болцано и е най-голямата ски зона в Dolomiti Superski с цели 181км писти.

Сезонът тук започва в началото на декември и приключва към средата на април. Ски картата на ден е 70 евро за възрастни и 50 евро за деца. 

Във Вал Гардена се намират и едни от най-хубавите ресторанти. Наистина си е изживяване да се яде толкова хубава храна на такава височина. Традиционната кухня е тиролска – от типичните кнедли до всякакви видове местни деликатеси, сочни стекове, много сирена, хляб, tartiflette (огретен), супи, бриош, ароматен ябълков щрудел и какво ли още не. Разбира се, кухнята е повлияна, както от Австрия, така и от Италия, Швейцария и Франция.

Друго удоволствие, с което да се поглезите по време на пътуването ви в Доломитите, са местните винотеки, където се предлагат чудесни вина, придружени от amuse-bouche или апетитни резенчета салами/местни сирена.

Ако сте начинаещи, силно препоръчват местността Алпе ди Сюзи - много ски гардероби, широки, лесни писти и спокойствие. Наистина е трудно е да се опише всяка спирка и хубаво място, защото гледките са зашеметяващи.

  1. 1) Как да стигнем до Доломитите? Аз се придвижих от Ница до Венеция, където майка ми ме чакаше с кола от България. Тъй като това не е най-оптималният вариант за повечето хора, най-близките дестинации до Доломитите в Италия са летището на австрийския град Инсбрук, който е само на час път, или Венеция и Верона, които са на около 2-3 часа път с кола. Ако искате да пътувате по-бюджетно, може да летите до Бергамо или Болоня, откъдето можете да наемете кола или да пътувате с автобус до Болцано. Пътят е около 3-4 часа, според маршрута, който изберете и конкретната локация, към която сте се насочили. Разбира се, вариантът да пътувате с личен автомобил също остава. Разстоянието от България е около 1500 км, а пътят минава само по магистрали.
  2. 2) Къде да се настаните? Хотелите са в типичния за района алпийски-тиролски стил и където и да отседнете ще усетите истински уют и спокойна атмосфера. Повечето хотели предлагат СПА и често може да откриете горещи външни басейни или джакузи в стаята с уникален изглед към планината. За да си спестите големи разходи по спането обаче, е важно да резервирате хотел/хижа възможно най-рано - поне 6 месеца предварително. Хотелите са по-скъпи от хижите, но всичко зависи и от това къде точно сте избрали да пренощувате. Ако пътувате за повече време, препоръчвам ви да разделите нощувките си на поне 2 места – около Ортисей и около Кортина Д’ампецо.

*Изберете по-малки населени места и хотели в близост до големите курорти, защото цените там са по-ниски.

  1. 3) Как да се придвижвате? Ако искате да обиколите повече забележителности, подгответе се да пътувате. Наемът на кола или пресоването с лична така, ще ви спести много главоболия, тъй като повечето места се намират на поне час път с кола едно от друго.

4) Кога е най-подходящо да посетим Доломитите? Най-доброто време за каране на ски там е между 6-ти януари и 15-ти февруари. Аз лично бях там през февруари, но беше сравнително топло за височината, на която се намирахме и на много места извън пистите, сняг липсваше.

  1. 5) Скъпо ли е да посетиш Доломитите?

Цената на едно пътуване до Доломитите може да варира значително по цена в зависимост от сезона и вида настаняване. Все пак зимните спортове рядко са и бюджетни, но ако планирате всичко от рано, бихте могли да си прекарате незабравимо на приемливи цени. Около популярни курорти, хотелите обикновено струват между 200 и 300 евро на нощ.

Хижите струват около 100 евро. В Airbnb се намират и нощувки за 70 евро. В по-малките села около тези курорти може да намерите по-достъпни варианти като къщи за гости или апартаменти. Храната и напитките в ресторантите са достъпни. Пиците струват около 10-13 евро, пастата е 14-16, основните ястия са около 20 евро, а бутилка вино - 25.

  1. 6) Какъв език се говори в Доломитите?

Макар и район разположен в Италия, в голяма част се говори на немски или на местния ладински. Не само езика, но и културата на много от местата е смесица между италианската и немската. Повечето хора там говорят както италиански, така и немски, а голяма част от тях, особено ако работят в туризма, говорят добре английски и дори френски.

Независимо на какво ниво сте като скиори или сноубордисти, Доломитите са чудесна дестинация за вашата зимна почивка. Много хора посещават планините и през лятото, когато могат да се насладят на кристалните езера и реки, но покрие ли снегът всичко, планината добива съвсем друг облик, една идея по-магичен и мистериозен. Във всеки случай - няма да сгрешите!