Чаирските езера са седем торфени водоема в Западните Родопи, които съхраняват природната памет като музей на биоразнообразието и помагат да планетата да диша.
🌳 Знаете ли, че торфените езера имат свойството да съхраняват над два пъти повече въглерод от всички гори? 🌳
✅ Какво са торфищата?
Широко разпространени в Северна, Западна и Централна Европа, торфищата са сред най-силно застрашените екосистеми в умерената зона на Стария континент. У нас те заемат обща площ от 800-900 хектара или само около 0,1% от територията на Бългатия.
Тяхното наименование произлиза от „торф“, а образуването им върху водна повърхност е много любопитен процес. Обикновено това се случва, след като в езера, бедни на хранителни вещества, попадне растителна маса – например дърво. Върху него постепенно се настаняват различни видове растения, а след това се появяват и торфени мъхове.
✅ Със специфичната си структура торфът попива водата като гъба и така предпазва от засушаване. 💧 Освен това той може да съхранява въглерод от атмосферата, което помага за смекчаване на климатичните промени.
Защо торфищата са супергероите на екосистемите?
🦋 Поддържат биоразнообразието, като предоставят дом за различни видове.
💧 Намаляват ефекта от наводнения и засушавания, тъй като имат свойството да попиват водата.
🌫️ Съхраняват въглерод, което помага за намаляване на въглеродния отпечатък.
Защитата и възстановяването на природните екосистеми е основна стъпка за опазване на околната среда и климата. Затова ние от „Девин“ създадохме проекта „Чаирски езера. Капсули биоразнообразие в Родопите“ в партньорство Българска фондация Биоразнообразие и заедно поехме ангажимента за тяхното опазване, грижа и възстановяване.
Нашите планове предвиждат мерки за опазване на торфищата в езерата, включващи конкретни стъпки от учените:
🧹 почистване
🧪 тестване и научно изследване
📝 разработване на план за поддържането на района на Чаирските езера
🌾 изготвяне на предложение за разширение на Защитена местност „Чаирите“
💧 Проектът ни „Чаирски езера. Капсули биоразнообразие в Родопите“ се превърна и в лична кауза за нашите колеги. Наши служители-доброволци от цялата страна се присъединиха към екипа на Българска фондация Биоразнообразие в доброволческата акция през септември.
🌿 Заедно укрепихме дигата на Големия гьол, засадихме местни видове и разчистихме пътеката към Синия вир от камъни и паднали дървета.
Съвместната ни работа по съхраняването на Чаирските езера подължава и в следващата година, в която ни предстоят още теренни проучвания, доброволчески инициативи и консервационни дейности. Вярваме, че с общи усилия не само ще съхраним уникалното биоразнообразие на региона, но и ще допринесем за глобалната борба срещу климатичните промени.