1

Една различна идея за коледно четиво

12.12.2024 12:00 0 0

Помните ли онези малки книжки от «Библиотека Галактика» едно време? Ако вие сте твърде млади, попитайте родителите си. Тази поредица беше истинска мания за нас, поколенията преди 90-те. С тях откривахме фантастиката, но и криминалната литература, защото наред с Хърбърт Уелс, Айзък Азимов, Станислав Лем, Робер Мерл, братя Стругацки и Рей Бредбъри, там фигурираха и имената на Агата Кристи и Реймънд Чандлър. Имаше и български автори, разбира се, като Павел Вежинов и Любен Дилов. Имаше класици, залитнали към фантастика и фантасти, които творяха чиста класика в жанра. Обожавах научна фантастика тогава.

После открих фентъзито и Тери Пратчет и за известно време сякаш забравих научната фантастика. Постапокалиптичните романи продължиха да ме вълнуват обаче.

Защо ви разказвам всичко това? Защото идва Коледа, а по Коледа – доказано е – човек чете повече от обичайното. Някак предразполага към книги този сезон – сещате се, с чашата чай или гореща напитка, камината или одеялцето и книжката в ръка… Това си е истинска Коледна мечта. Предлагам ви една идея за четивата ви тази Коледа – сложете нещо фантастично в списъка, който си подготвяте. Ще ви кажа защо.

Четенето на фантастика има много ползи. Ето само някои от тях:

  1. 1) Фантастиката разкрепостява въображението. Предизвиква читателите да мислят извън рамките, да си представят нови и различни светове, да откриват нови идеи и концепции.
  2. 2) Фантастиката предсказва бъдещето. Да, не може да не ви се е случвало да прочетете за някоя иновация и идеята да ви се стори толкова позната. Това е, защото сте я чели на книга или сте я гледали на филм.
  3. 3) Фантастиката разглежда етични проблеми. В много фантастични романи се поставят морални, социални и етични въпроси, които извадени от контекста на реалния свят, е възможно да видите в съвсем различна светлина. Това обогатява светогледа ни и ни кара да мислим.
  4. 4) Фантастиката развива критичното мислене. Въпросите, които поставят фантастичните книги, нямат лесни отговори и читателят, ще не ще, трябва да анализира различните герои и техните мотиви, и да вниква в тях.
  5. 5) Фантастиката е предупреждение. Постапокалиптичните романи, в които бедствие е сполетяло човечеството, са предупредителен знак «Стоп» по пътя ни. Те ни карат да мислим за бъдещето на човечеството, да сме социално и екологично отговорни, да не рушим природата, да не си затваряме очите за социалните неправди, които лесно могат да прераснат в глобална криза.
  6. 6) Фантастиката носи емоционални позитиви. Понякога просто е толкова приятно да избягаш от реалния свят и да се потопиш в невероятни приключения на друга планета или някъде в бъдещето.
  7. Последната фантастична книга, която четох, е «Трите тела» на Лиу Цъсин. Прочетох и втората й част – «Тъмна гора», а за Коледа съм си оставила третата. Нямаше страница от тези книги, на която да не се спирам, за да разсъждавам или да ровя за някоя от сложните научни и философски концепции, които разглеждат. Четох ги бавно, макар че сюжетът те увлича да стигнеш по-бързо до края. Нарочно се спирах - беше ми важно да не препускам по страниците, исках да да навляза още по-дълбоко, да обеля пласт след пласт от идеите на тези книги, защото в тях има и физика, и математика, и история, и философия, и културология, и технология – смея да кажа, че тази трилогия е истински шедьовър не само в съвременната научна фантастика, но и в съвременната литература.

  8.  

    Има и много екология там. На всяка страница и в основата на всичко стои любовта към Земята и към човечеството. И читателят вдига глава, поглежда навън, през прозореца и си казва: Колко сме щастливи ние, в своя свят, с природата, която ни обича.

    Ще ми се да не го забравяме и да я обичаме и ние.

    Ако досега не сте чели фантастика, малко ви завиждам! Предстои ви да откриете истинска нова планета. Не, направо галактика.