Никлуден е един от най-обичаните български празници. Българите почитаме свети Николай Чудотворец – закрилник на моряците, рибарите и семействата, в които няма именик. На Никулден празнуват всички, носещи името Никола, Николай, Николина, Нели, Николета, Ненка, Нина, Нино и Кольо. Традциция е на трапезата да има риба. И понеже този ден е и празник на банкера, рибените люспи се асоциират с пари и богатство – колкото повече рибени люспи има, толкова по-богата и успешна ще е следващата година.
И въпреки, че Никулден следва една чудесна традиция, всъщност се оказва, че българите сме на едно от последните места в ЕС по консумация на риба . Хапваме едва 6.7 килограма риба на човек на година, по официални данни за 2023 г. Ако добавим и всички допълнителни рибни продукти, можем да стигнем до около 10 килограма годишно.
И това независмо, че България е страна с изобилие от риба – Черно море, Дунав, множество реки, а Солун с богатите си рибни пазари и Бяло море са на една крачка.
Най-предпочитаната риба на бъгарската трапеза на Никулден си остава шарана. Пълнен с орехи, на фура с домати или рибник - шаран увит с месо – шаранът е истински фаворит.
А освен това е и една от най-полезните риби, особено като махнем остарелите схващания и митове, че мирише на тиня. Всъщност шаранът има доста изненадващи ползи, в сравнение с други риби.
Стимулира храносмилателното здраве: Шаранът се усвоява лесно и може да стимулира по-бавното храносмилане, което го прави добра опция за хора с храносмилателни проблеми.
Помага за регулиране теглото: Шаранът е сравнително нискокалоричен, което го прави добър избор за тези, които искат да загубят някой и друг килограм, осбено по празниците.
В сравнение с други риби, шаранът е още по-добър източник на омега-3 мастни киселини и други хранителни вещества.
И едно от най-неочакваните открития – шаранът има по-ниски нива на замърсители като живак. Това го прави по-здравословна опция, особено за тези, които се притесняват от излагане на живак, ако консумират риба
Включването на риба в диетата ви може да доведе до многобройни здравословни ползи, като я прави ценно допълнение към балансираното хранене. И не трябва да я консумираме само на Никулден.
Включването на риба в диетата ви е силно полезно и обикновено се препоръчва да консумирате риба поне два до три пъти седмично. Това означава приблизително осем до дванадесет пъти месечно. Ето няколко причини защо:
1.Богата на Омега-3 мастни киселини: Рибата е отличен източник на омега-3 мастни киселини, които са от съществено значение за здравето на мозъка и могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания.
- Висококачествен протеин: Рибата осигурява висококачествен протеин, който е важен за изграждането и възстановяването на тъканите, както и за поддържането на мускулната маса.
2.Витамини и минерали: Рибата е богата на важни витамини като D и B2 (рибофлавин), както и на минерали като калций, фосфор, желязо, цинк, йод, магнезий и калий. Те са, както добре знаем, от жизненоважно значение за функционирането на целия ни организъм.
- Поддържа здравето на сърцето: Редовната консумация на риба е свързана с по-нисък риск от инфаркт и инсулт, благодарение на благоприятните й ефекти върху холестерола и кръвното налягане.
- Подобрява мозъчната функция: Редовната консумация на риба може да помогне за подобряване на когнитивната функция и да намали риска от развитие на болестта на Алцхаймер и други психични заболявания.
- Благоприятства храносмилателната система: Честият прием на риба мамалява възпаленията в гастронтестиналния тракт, благодарение най-вече на омега-3 мастните киселини. Рибата е храна, която действа изкключително добре на чревния микробиом и предотвратява проблеми като подуване, запек и диария. Хората, които ядат риба поне веднъж седмично, имат с 15% по-нисък риск от развитие на възпалителни болести на храносмилателната система от тези, които консумират риба по-рядко.