Тази статия я бях замислила с друга тема – трябваше да бъде за ключовите екологични събития на 2023 година. Но когато се зарових в последствията от войни, земетресения, наводнения, бури и пожари, се почувствах потисната съвсем не като за празници. И затова реших да сменя темата тотално. Истина е, че човечеството понесе много удари тази година и това са теми, по които трябва да се говори, за да сме подготвени, за да сме внимателни, дори, ако щете, да сме изпълнени със страхопочитание към природата. Но също така е истина, че се случват и хубави неща в екологично отношение. И кога, ако не сега, е моментът да им се порадваме.
И така, подбрах ви 10 от хубавите еко новини на 2023 година.
- 1. ООН прие първия в света договор за защита на морския живот в океани и морета извън националните граници. Това е историческо решение, което закриля биоразнообразието и е важна стъпка за справяне с измененията на климата. Какво означава на практика? Този договор ще позволи създаването на големи защитени морски зони в открития океан. Преди този договор само един процент от световния океан е бил защитен, така че можете да си представите каква огромна промяна е това.
- 2. Обезлесяването на Бразилска Амазония намаля с 68%. Това е първият значителен спад след като новият президент на Бразилия обеща да поведе битка срещу незаконното изсичане на горите. Ето че можело. Навсякъде по света корупцията води до еко катастрофи и обратното – битката с корупцията бързо води до подобряване на околната среда.
- 3. Шведски учени обявиха, че са разработили нов, много по-ефикасен начин за рециклиране на батерии на електрически автомобили. Този метод позволява възстановяване на 100 процента алуминий и 98 процента от лития, а при това не се използват и скъпи или вредни за околната среда химикали. Иначе казано това е решение на един от големите проблеми с електроавтомобилите.
- 4. Нещо интересно за нашата южна съседка. Гърция обяви план за строеж на парк за ветрогенератори в открито море. До 2030 година турбините ще осигурят енергия за 1,5 милиона домакинства. Те ще бъдат разположени в Егейско, Йонийско и Средиземно море. По време на конструкцията ще се вземе предвид съхраняването на морската флора и фауна и ще се избягват екологично нестабилни райони – поне това е обещанието на гръцкото правителство.
- 5. До 2035 година около Земята ще орбитира космическа соларна ферма, чиито слънчеви панели ще изпращат енергия до Земята по начин подобен на сигналите на мобилните оператори. Проектът е на технологичната компания Спейс Солар, базирана край Оксфорд и според тях тази технология ще произвежда повече възобновяема енергия от всички земни еквиваленти. Слънчевите лъчи в Космоса са 10 пъти по-силни, а освен това ще бъдат улавяни непрекъснато, а не само през дневните часове.
- 6. Европейският парламент и държавите членки са в процес на преговори по закон за възстановяване на природата. Той изисква от всички европейски държави да въведат мерки за възстановяване на природата на поне 20 процента от земята и водата на ЕС до 2030 година и всички екосистеми, които се нуждаят от възстановяване до 2050 г. Мнозинството евродепутати подкрепят позицията, че възстановяването на околната среда е от ключово значение за борбата с измененията в природата и загубата на биологично разнообразие. Според тях то намалява и заплахата за недостиг на храни. Според ЕК новият закон ще донесе значителни икономически ползи и всяко инвестирано евро ще доведе до поне осем евро ползи.
- 7. Международната агенция по енергетика IEA обяви, че чистите енергийни технологии (като соларна енергия, ветрогенератори, термопомпи и електрически коли) са на път да променят начина на захранване с енергия на всичко - от автомобили до заводи и няма връщане назад. До 2030 година се очаква в света да има 10 пъти повече електромобили, а соларната енергия да генерира повече електричество от цялата енергийна система на САЩ. Възобновяемите енергии се очаква да стигнат 50% от глобалното захранване с енергия. До 2028 година агенцията прогнозира забавяне на ръста на търсене на петрол и според очакванията на експертите преходът към чиста енергия не може да бъде спрян.
- 8. Тенденцията в Европа е градската среда да е все по-зелена. Мащабна анкета показа, че 8 от 10 европейски граждани смятат, че имат лесен достъп до зелени пространства и природа, но докато в Дания например 100 процента от хората са в такава ситуация, в Малта са само 51, а в Португалия – 77. Затова е необходимо сериозно планиране, което да направи зеленото основен принцип в градската архитектура. Професор Сесил Кониненджик от „Нейчър Бейзд Солюшънс“ предлага правилото 3-30-300 като основна насока за зелено планиране. То означава, че всеки човек трябва да може да вижда поне 3 дървета от дома си, да има поне 30 процента сянка в квартала си и да не живее на повече от 300 метра от парк или зеленина с площ поне един хектар. Хубаво правило, нали? То не е случайно. Учените отдавна са доказали, че градското залесяване може да понижи температурата в града до 10 градуса.
- 9. Подбрах последните две еко новини да са за България. От 1 декември 2023 г. у нас влезе в сила забрана за движение на замърсяващи коли от първи и втори екологичен клас в центъра на София - това са автомобили на дизел на 20 години и повече, както и на бензин над 30 години. Санкциите за нарушителите не са строги и все още не съм забелязала кампания, която да разясни на хората необходимостта от тази мярка, но дори и малката стъпка в правилна посока е по-добра от нищо.
- 10. И накрая, но не на последно място - ЕС одобри бюджет от 1,2 милиарда евро за справедливия климатичен преход в България. Страната ще получи 1,2 милиарда евро по Фонда за справедлив преход – за създаването на нови работни места и икономически дейности засправедлив климатичен преход в областите Стара Загора, Кюстендил и Перник. Така ще бъдат подпомогнати преходът от производство на енергия от въглища, както и преквалификацията и създаването на нови възможности за работа на над 15 000 миньори в трите области.
Това е съвсем малка част от хубавите новини, на които попаднах за тази година – освен това бебе носорог от застрашен вид се роди в Индонезия, в цирк в Германия замениха с холограми клетите животинки за дресура, електрическите влакове революционизират транспорта в Европа и още, още много интересни и добри неща се случваха наблизо и далеч. И дано продължават да се случват, защото много ми се иска да оставим на децата си един по-добър свят, от този, който заварихме.
Няма да ни е лесно, но ще се опитаме.
Да ви е честита новата 2024 година и да сме всички здрави, успешни и с ведър поглед към живота!