Помните ли ужасната гръмотевична буря в София, когато мълния уби трима души в центъра на града? По време на тази буря моят 9-годишен Алекс беше на футболна тренировка на открит стадион, а 14-годишният Калоян – на урок по китара само на две преки от мястото на ужасното събитие, отнело три живота. Междувременно съпругът ми трябваше да се върне със самолет от командировка, но полетът беше отложен с час заради бурята.
Животът на всички ни, подреден, планиран, цивилизован и защитен, всъщност е подвластен на стихиите повече отколкото се замисляме. И може би е добре да не се замисляме твърде много за това, защото, съгласете се, би било ужасно да живеем в постоянен страх от бури, пожари, наводнения, земетресения и всичко, което природата, (съдбата или Бог, кой както го разбира), реши да ни поднесе.
При все това след като всички благополучно се прибрахме у дома, седнах да проведа на децата кратък инструктаж как се процедира при гръмотевична буря. Предлагам ви да направите нещо подобно, ако вече не сте. Не във всяко училище се говори по такива теми, а дори и вече да го знаят, нека си го опреснят.
И така – какво е важно да знаем при гръмотевична буря.
- 1. По време на гръмотевична буря търсим подслон в кола или сграда, като винаги затваряме прозорците.
- 2. Никога не заставаме под дърво или метален заслон (спирка).
- 3. Стараем се да сме поне на 10 метра от ел. стълб.
- 4. Избягваме да пресичаме открити пространства.
- 5. При гръмотевична буря не се препоръчва да използваме чадър.
- 6. Ако носим някакви метални предмети – щеки за ски например, оставяме ги встрани от нас.
- 7. Не държим телефон в ръка на открито.
- 8. По време на буря избягваме открити водоеми, фонтани, езерца, басейни.
- 9. Мокрите дрехи също са опасен проводник.
- 10. Не лягаме на земята и не докосваме земята с ръце.
- 11. Ако сме в планина, не преминаваме през върхове, изолирани височини и била.
- 12. Ако бурята ни завари на открито, избягваме да се струпваме в близост с други хора, да се държим за ръце и прегръщаме, спазваме дистанция.
- 13. Ако сме у дома, има риск мълния да премине през водопровода. Затова по време на гръмотевична буря не се препоръчва да се взима душ, да се мият чинии и дори да си мием ръцете.
- 14. Ако сме у дома, избягваме да стоим на балкон или прозорец.
- 15. У дома не ползваме устройства, свързани с кабел към електрическата мрежа. Не ползваме и телефона, ако в момента се зарежда.
- 16. Удар от мълния може да убие човек или да го остави инвалид за цял живот.
- 17. Ако между светкавицата и гръмотевицата има по-малко от 30 секунди, бурята е наблизо и не сме в безопасност да излезем навън.
- 18. Ако секундите са под 10, бурята е на 3 км.
- 19. Ако секундите са под три, сме в епицентъра на бурята.
- 20. В горните три ситуации е безопасно е да се излезе навън 30 минути след последния гръм.
И нещо интересно. Оказа се, че при гръмотевична буря спортовете на открито се отменят. Така че Алекс и всичките му съотборници прекараха почти цялата тренировка в сладки приказки в съблекалнята и писахме деня дъждовен – и буквално, и преносно. Татко му се прибра, макар и със закъснение, и всичко завърши добре за нас. В повечето случаи за повечето хора е така, слава Богу, но ние няма да чукаме на дърво, а ще се стараем да сме информирани и подготвени.
Снимката е от страницата на Планинската спасителна служба. Информацията е от сайтовете на метеорологични и спасителни служби.