Има много причини, поради които някой може да избере да се откаже от млечните продукти. Най-често това е непоносимост към лактоза, алергия към млечен протеин, съзнателно решение да се премине към вегански начин на хранене, кърмене на бебе с чувствителност към млечни продукти и т.н.
Какъв е проблемът с лактозата?
Лактозата (млечна захар) сама по себе си не е нито вредна, нито опасна за човека, напротив. Естествените захари в млякото са добър източник на въглехидрати. Проблемът настъпва, когато даден човек има вроден недостиг на ензима лактаза, който разгражда лактозата до прости захари.
Ако няма лактаза, лактозата остава в червата, а не се абсорбира от тялото, и започва да ферментира.
Тази ферментация образува газове и води до задържане на течности. Обичайните симптоми на лактозната непоносимост са диария, газове и подуване на корема след прием на млечни продукти.
Единственият начин за овладяване на симптомите е хранителен режим без млечни продукти, който бързо ще доведе до подобрение.
Ако имате и най-малко съмнение, че млечните продукти не ви влияят добре, консултирайте се лекар-алерголог, който ще определи до колко е нужно да ограничавате млякото и млечните продукти. И ако той определи, че трябва да изключите млякото, ето с какво можете да го заместите:
Сирене от кашу
Българска е рецептата за ферментиране с пробиотици на кашу и можем само да се радваме, че имаме толкова предприемчиви сънародници. Има няколко различни вкуса, като самото сирене съдържа полезни пробиотични бактерии и замества полезното действие на киселото мляко за чревната флора.
Ядково мляко
Млякото от бадеми, соя или овесени ядки е популярна алтернатива на прясното мляко. Малко хора обаче знаят, че не е никак трудно да приготвят ядково мляко у дома. За 1 л бадемово мляко например са ви необходими:
- 100 грама сурови бадеми
- 1 литър изворна вода
- 1 прахче ванилия
- 1/2 ч.л. Сол
Накисвате суровите бадеми за една нощ. На следващия ден ги изцеждате от водата, изплаквате ги и ги слагате в блендер. Добавяте водата, ванилията и солта. Пасирайте за 2 минути до получаване на еднородна смес и прецедете през марля.
Вашето бадемово мляко е готово. Пулпата от бадеми можете да използвате за десерти или направата на сурови бонбони.
Плодов сладолед
Едно от най-големите изпитания за алергичните към млечни продукти хора е невъзможността да ядат сладолед. Добрата новина е, че плодовите сорбета са идеален заместител с по-малко калории и все така носят наслада и прохлада в горещите дни.
Плодово сорбе можете да направите съвсем лесно, ако в блендер пуснете няколко кубчета лед и един плод. От високата скорост ледът ще се натроши и ще се примеси с плода във вкусни ледени кристали.
А с какво ще правим палачинките?
Съвсем спокойно можете да заместите прясното мляко от рецептата за палачинки с обикновена изворна вода. За повече вкус добавете щипка захар и щипка сол.
Каквато и да е причината да спрете млечните продукти, има с какво да заместите любимите си храни и да сте спокойни, че сте се погрижили за здравето си.