Incollage 20220929 125451894

Разнообразно хранене на детето до 1 годинка

21.10.2022 12:00 8 0

Един от най-важните компоненти за доброто здраве според мен е разнообразното и качествено хранене. Набавянето на нужните витамини и минерали от храната е изключително важно за всеки човек, особено ако сега изгражда имунитета и хранителните си навици.

Аз избрах да готвя за Калоян, обичам да го правя, не ме натоварва и ми доставя удоволствие. Много е важно, ако изберете да готвите за детето, това да ви доставя удовлетворение, а да не го правите по принуда. Живеем в 21 век и има много алтернативи, които могат да заместят домашната кухня.

Не съм експерт, няма как да ви дам конкретни препоръки, за това кое е най-правилното хранене, защото всяко дете е индивидуално, но днес ще ви дам пример как изглежда част от менюто на почти едногодишно дете.

Закуска

Калоян не е претенциозно дете, много рядко се е случвало да не хареса дадена храна или изобщо да не иска да я опита, което ми дава свободата да му предлагам доста неща. Старая се закуската да е нещо бързо, което няма да отнеме повече от 10-15 мин. за приготвяне, защото малкият се събужда доста гладен и няма търпение да хапне.

Едно от нещата, на които държа, е в сутрешното му меню винаги присъства млечен продукт като масло, обезсолено сирене, извара или кисело мляко, защото спря да пие адаптирано мляко.

Ще ви дам няколко идеи за закуски, които Калоян много харесва и хапва с удоволствие. На челни позиции са: качамак, кус кус (обикновен или царевичен), овесени ядки с обезсолено сирене и масло или овесени ядки с плод. Други любими закуски, които правим са: бананови палачинки, лимецова юфка, извара с плод и бисквитка, грис с плод, попара с обезсолено сирене и масло, а след като започна да отхапва сам - филийка с жълтък и обезсолено сирене + отделно вода или чай. Ако имам повече време, защото е хапнал плод, се е случвало да му приготвям бебешки банички с извара или някакъв вид солени мъфини.

Обяд

Тук вече мога да се развихря повече. Обяд приготвям или всеки ден, или през ден, ако съм сготвила по-голямо количество. Все още му приготвям храната отделно, но ако съм направила нещо за нас, което е подходящо откъм сол (безсолно) и подправки за него, му го давам. По съвет на педиатъра ни след 8-мия месец спрях да пасирам храната, просто режа зеленчуците и месото на по-дребни парченца или ги оставям да се разварят. Този тип хранене доста допадна на Калоян, което много ме радва, защото вече спокойно си отхапва, дъвче и гълта храната.

За обяд приготвям предимно ястия с месо, като редувам - пиле, пуйка, заешко, телешко, риба и жълтък.

Любими ястия са му: пилешка, рибена и заешка супа, мусака, бяла риба с картофи и зелен боб, паста Болонезе с телешка кайма, пуйка с ориз, пълнени чушки, заешка капама, миш-маш и още много други, но няма да ми стигне цял ден, за да ги изброя. Ястията приготвям по рецептите, които използвам за нас или от интернет, но адаптирани за него - без пържене, сол и люти подправки.

Съвет: приготвяте храната на бебето максимално близо като вкусове до вашата, за да премине по-лесно към общата храна и да няма отказване от страна на детето.

Следобедна закуска

Тук също се старая да заложа на нещо бързо за приготвяне или вид бебешко печиво, което да предлагам в продължение на 2-3 дни. Отбелязвам също, че се старая следобедната закуската да е така приготвена, че да може да я хване и хапва сам.

В следобедните часове предлагам предимно плод, плод с кисело мляко или извара, грис с плодове, домашна бисквитена торта, домашни бисквитки, бебешки кекс (само с жълтъци и с много малко или без захар) или любимите овесени мъфини с плодове. 

Вечеря

За вечеря винаги залагам на безмесни ястия, като гледам да приготвям предимно зеленчукови супи, които да са по-леки за коремчето. Разбира се, старая се да се съобразявам, ако през деня е хапвал супа, то за вечеря му приготвям някакъв вид яхния или запеканка. При приготвянето на храната винаги наблягам на сезонните зеленчуци и избягвам да ползвам замразени такива .

И тук, както при закуската, се старая да присъства млечен продукт, за да има максимално много млечни хранения.

Примери за безмесни супи: картофена супа, крем супа от зеленчуци, крем супа от кореноплодни, крем супа от тиквички, есенна крем супа, зелена супа от лапад, коприва и спанак.

Любими ястия: картофена запеканка, руло от тиквички с извара, яхния от елда със спанак и сирене, киноа със зеленчуци, ориз със спанак, паста с доматен сос и сирене, зеленчукови кюфтенца.

Надявам се статията да ви е била полезна и да сте открили някоя идея за разнообразяване на менюто на вашето дете.

Оставете ми коментар, ако темата ви е била интересна и искате още подобни.

До нови срещи,

Маги