Нека започнем тази статия с цитат от френския философ Мишел дьо Монтен: “В природата няма нищо безполезно”. А сега погледнете в кофата си за боклук. В нея има само съкровища, макар и да не ви се вярва 🙂 И днес ще ви научим как да ги извличате с помощта на компостирането ...
Компостирането е естествен процес, който разгражда органичните отпадъци в богата на хранителни вещества почва. Това е достъпен и екологичен начин за изхвърляне на кухненски отпадъци, растения от двора и други биоразградими материали. Много хора вярват, че компостирането е възможно само за хората, които иамт двор. Но дали домашното компостиране наистина е невъзможно за тези, които живеят в малки апартаменти или градски условия?
Домашното компостиране е абсолютно възможно и предлага множество предимства както за околната среда, така и за природата около вас:
1. Домашното компостиране намалява отпадъците, които иначе биха попаднали в депата, като по този начин намалява емисиите на парникови газове.
2. Компостирането също така произвежда богата на хранителни вещества почва, която може да се използва за отглеждане на растения в градини или като естествен тор за стайни растения. Това намалява необходимостта от химически торове и помага за поддържане на здрава почва.
3. Дори да нямате собствена зеленчукова градина, дърветата около блока ви ще са безкрайно благодарни, ако ги наторите с богата на вещества тор. Те доста се мъчат да си набавят необходимите вещества с корени, покрай които минават кабели и тръби.
4. Като използвате остатъци от храна и отпадъци от двора, за да създадете свой собствен компост, можете да намалите количеството боклук, изпращан на сметищата, и да избегнете закупуването на скъпи търговски торове. Освен това домашното компостиране е прост процес, който всеки може да направи с основни материали като пластмасова кофа и шепа трици.
Как да си направите домашен компостер?
Най-лесно е да използвате кофа с капак. Сложете я върху подложка от саксия, за всеки случай и пробийте с бургия няколко дупки, за да влиза кислород.
На дъното сложете клонки за дренаж и после един ред картон. Нужно е да добавите и няколко шепи пръст, за да активирате процеса. Най-лесно е да се разходите в близка гора и да си донесете. В нея има всички важни микроорганизми, които ще активират процеса във вашия компост.
Можете да компостирате:
1. Остатъци от плодове и зеленчуци, обелки, дръжки
2. Черупки от яйца
3. Утайка от кафе
Не слагайте месо, млечни и готвена храна.
Когато слагате отпадъците в компоста, трябва да редувате “Зелени” (мокри) и “кафяви” (сухи) съставки, за да протича правилно процесa и да не се развиват миризми.
Обикновено в домакинството имаме повече “мокри” съставки. Ето защо е добре да имате и чувалче стърготини (купуват се от зоомагазин), с които да поддържате баланса на веществата.
На всеки два-три дни трябва да разбърквате компоста. Не се притеснявайте, че ще мирише. Редуването на стърготини със зелени отпадъци поддържа баланса и не позволява да се развият гнилостни процеси.
След няколко седмици ще спрете да различавате отделните парченца храна и това ще е знак, че компостът е във фаза на “зреене”. Ароматът ще е на гора и мокра пръст.
Можете да изпозлвате компоста за наторяване на саксиите си, да го изсипете в корените на градските дървета или да го занесете в парка, с ясното съзнание, че сте направили най-доброто за себе си и за природата - не сте изхвърлили безценни вещества на боклука.