Родителите ми бяха скромни и пестеливи хора и макар че в тийнейджърските си години се дразнех на тази пестеливост и ми се струваше дори дребнава, впоследствие осъзнах, че са ми дали добри уроци. Дори ако оставим настрана финансовата страна на тази тема с постоянно увеличаващите се цени, то от екологична гледна точка е добре да помислим какво можем да направим, за да пестим енергия у дома, при това без да нарушим комфорта си. Нещо повече, добре е да създадем добри навици и у децата си и да говорим с тях по тези теми.
В тази статия съвсем накратко ще споделя с вас 10 начина да пестим енергия у дома.
Енергоспестяващи уреди
Всички съвременни уреди имат „енергиен етикет“, който указва количеството на консумирана енергия по скалата от А до G. Най-ефективни са тези от клас А – това е така нареченият зелен клас. Когато избираме уред, винаги се стараем да е възможно най-„зелен“. Дори да е малко по-скъп, после се отразява положително на сметките.
Енергоспестяващи програми
Повечето уреди имат еко-програми. Обикновено те са по-дълги от стандартните, например еко-програмата на миялната е 4 часа, а стандартната час и половина. Но у дома например пускаме миялната и пералнята вечер (понякога и с отложен старт) и така продължителността не ни пречи. Освен това редовно намалявам температурата на пране. Съвременните материи чудесно се перат и на хладка вода, няма нужда да е 40 плюс градуса.
Климатик? Не, благодаря.
И у дом...
За да видите пълното съдържание на страницата следва да влезете в профила си.